Magdalena Bojaryn

radca prawny dla przedsiębiorców

Wspieram przedsiębiorców (wynajmujących i najemców) w negocjacjach dotyczących umów najmu. Doradzam przy podpisywaniu umów, sporządzam je i audytuję. Sprawnie prowadzę postępowania windykacyjne celem odzyskania należności z umów najmu.
[Więcej >>>]

Potrzebuję umowy najmu

Blaski i cienie podnajmu. Negocjacje umów najmu.

Magdalena Bojaryn07 lipca 2020Komentarze (0)

Kluczową częścią mojej działalności jako prawnika jest uczestniczenie w negocjacjach poprzedzających zawarcie umowy, tak aby klienci w efekcie zawierali bezpieczne umowy. Umowy najmu dużych powierzchni z prawem do podnajmu to spore wyzwanie dla każdej ze stron i dla prawnika.

Często reprezentuję klientów podczas negocjacji umów najmu, zwłaszcza jeżeli chodzi o najem długoterminowy dużych powierzchni. Dużych czyli powyżej 500 m kw.

Sprawa jest prostsza jeżeli najemca ma zamiar wykorzystywać wynajmowaną nieruchomość do swojej działalności. Negocjacje nie idą już tak gładko, gdy w grę w chodzi najem w celu częściowego podnajmu. Czyli najemca część nieruchomości wykorzystuje na cele swojej działalności, a pozostałą część podnajmuje.

Korzyści dla najemcy:

 1. jeżeli planuje ekspansję swojego biznesu w niedalekiej przyszłości, to dysponowanie większą nieruchomością powoduje, że nie musi szukać nowej lokalizacji; musi tylko w odpowiednim czasie zakończyć umowy podnajmu;
 2. wynajmując większą powierzchnię najemca może wynegocjować lepsze stawki za metr kwadratowy, następnie zarobić na podnajmie; w najkorzystniejszej wersji – podnajemcy sfinansują mu w całości bądź częściowo koszty najmu.

Wady takiego rozwiązania:

 1. obsługa podnajmu generuje dodatkowe zaangażowanie czyli koszty; podnajemcami trzeba się zająć; a najpierw ich znaleźć;
 2. podnajem nie jest taki korzystny (o tym za chwilę) jak najem, więc podnajemcę może być trudniej znaleźć;
 3. ryzyko finansowe jest większe; nie wiadomo czy trafi się uczciwy i rzetelny podnajemca, a puste przebiegi (miesiące bez podnajmu) będą obciążały kieszeń najemcy.

Podnajem dla właściciela nieruchomości

Dla wynajmującego, właściciela nieruchomości większą nieruchomość z możliwością podnajmu korzyść jest jednocześnie wadą.

Mając jednego najemcę, nie wynajmujący nie musi szukać innych najemców, nie musi obsługiwać najmu dla kilku podmiotów. Koszty obsługi najmu są więc niższe, ale jednocześnie ryzyko większe.

Mając jednego najemcę – polegamy jedynie na jego wypłacalności i rzetelności.

Będąc na miejscu właściciela nieruchomości chyba wolałabym zatrudnić dobrego menedżera ds najmu i mieć większą kontrolę nad najemcami, niż skupić całe ryzyko finansowe w jednym miejscu.

Możliwe również, że musiałabym z czasem zweryfikować swoje stanowisko.

Sytuacja podnajemcy – trochę między młotem
(właścicielem nieruchomości) a kowadłem (wynajmującym)

Pamiętaj, że umowa podnajmu wygasa z mocy prawa z chwilą kiedy umowa najmu przestaje obowiązywać.

W praktyce oznacza to, że niezależnie od tego jakie terminy wypowiedzenia będą ustalone w umowie podnajmu,  w sytuacji kiedy umowa najmu przestanie obowiązywać, to samo stanie się z umową podnajmu.

To był największy problem ze strony podnajemcy w ostatnich negocjacjach jakie prowadziłam.

Podnajemca chciał zagwarantować sobie ciągłość umowy podnajmu, w sytuacji kiedy najemca przestałby wynajmować nieruchomość od właściciela. A to z kolei wymagało współpracy z właścicielem i ustalenie z nim zasad podnajmu, tak aby chciał je zaakceptować, w razie gdyby stał się stroną umowy podnajmu.

Okazało się, że z dwustronna umowa podnajmu nagle stała się skomplikowaną umową trójstronną, gdzie wyważenie interesów 3 stron było dużym wyzwaniem, ale i satysfakcją. W efekcie, strony zawarły umowę i ją realizują.

Umowa najmu z datą pewną

Inną sprawą ważną nie tylko na najemcy ale i podnajemca jest forma zawarcia umowy najmu.

Podnajemca powinien zweryfikować formę zawarcia umowy najmu nieruchomości. Jeżeli jest zawarta z datą pewną, a więc przynajmniej w formie z podpisami notarialnie poświadczonymi, zmiana właściciela nieruchomości w trakcie trwania umowy najmu, nie wpłynie na tą umowę. W przeciwnym razie, nowy właściciel może ją wypowiedzieć niezależnie od tego czy taka możliwość jest w umowie przewidziana.

Podnajemca powinien też dowiedzieć się jak właściciel nieruchomości i wynajmujący określili w swojej umowie okoliczności, które mogą spowodować zakończenie umowy. Przy najmie długoterminowym najczęściej strony dążą do zachowania trwałości stosunku najmu, jednak oczywistym jest, że właściciel nieruchomości nie będzie tolerował braku płatności.

Podnajemca może wtedy w umowie podnajmu zażądać tego, aby wynajmujący przedstawiał mu co kwartał, dowody wpłaty czynszu najmu, żeby wiedział czy umowa najmu jest zagrożona.

Strony mogą też w umowie podnajmu przewidzieć sankcje za przedterminowe rozwiązanie umowy podnajmu, w postaci kary umownej. Należy tylko mieć na względzie to, żeby kara umowna nie była zastrzeżona na wypadek rozwiązania umowy z powodu nie płacenia za czynsz lub inne należności – ponieważ takie postanowienie w umowie będzie nieważne.

Umowa trójstronna – czy aby nie za tłoczno?

W przypadku umowy podnajmu, dobrym pomysłem jest aby umowa ta była trójstronna.

I jest to dobry pomysł nie tylko ze względu na podnajemcę.

Właściciel nieruchomości ma okazję poznać podnajemcę, a jakby nie było jest to podmiot korzystający z jego nieruchomości. Może też wtedy domagać się złożenia oświadczenia o dobrowolnym poddaniu się egzekucji co od opróżnienia lokalu przez podnajemcę. Może również zastrzec w umowie prawo do jej wypowiedzenia na wypadek, gdyby wynajmujący pomimo przesłanek z tego prawa nie korzystał.

Właściciel nieruchomości powinien również bardzo dokładnie przemyśleć zakresy odpowiedzialności najemcy za podnajemców, oraz kwestie rozliczeń za nakłady.

To czego nie ma w umowie

Trzeba mieć na względzie to, że nie normując jakichś sytuacji w umowie godzimy się na to, co jest w kodeksie cywilnym. To, że czegoś nie ma w umowie nie musi oznaczać, że nie zostało to uregulowane.

Koniecznie trzeba zweryfikować postanowienia dotyczące najmu jakie znajdują się w kodeksie cywilnym, wiedzieć, które są bezwzględnie obowiązujące a które można umową zmienić.

Jeżeli czegoś nie widzimy, nie oznacza to zawsze, że tego nie ma. Może oznaczać to tylko tyle, że tego nie widzimy. A wiadomo, że nieznajomość prawa szkodzi.

 

Jeżeli interesuje Cię windykacja należności z umów najmu, zajrzyj do tego wpisu.

O zastawie na ruchomościach najemcy przeczytasz w dwóch obszernych praktycznych wpisach: tutaj i tutaj.

*****

Magdalena Bojaryn

Autor: Magdalena Bojaryn, radca prawny dla biznesu, przedsiębiorca.

Napisałam ten wpis, jak zawsze, żeby ułatwić Ci życie. Jeżeli uważasz, że jest przydatny, możesz go udostępnić przez FB lub LinkedIn. Będzie mi bardzo miło!

Jeżeli chcesz być na bieżąco możesz polubić naszą kancelarię na FB: Biznesove Kancelaria Radców Prawnych Kacprzyk Bojaryn. Możesz również dołączyć do nas na LinkedIn: Biznesove.

Znajdziesz mnie tutaj: Magdalena Bojaryn Facebook, Magdalena Bojaryn LinkedIn

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radców Prawnych M. Kacprzyk, M. Bojaryn s.c. w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radców Prawnych M. Kacprzyk, M. Bojaryn s.c. w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: